Zasady etyczne psychoterapeuty w Gryfinie
Dzięki powstaniu Kodeksu Etycznego pracy psychiatry i psychoterapeuty, a także Kodeksu Psychologa - nie powinieneś się obawiać, tego że Twoje sesje staną się przedmiotem rozmów osób niepożądanych. Każdy szanujący się psycholog w Gryfinie oraz psychoterapeuta w Gryfinie będzie trzymał się zasad tajemnicy lekarskiej. Treść Twojej terapii może stać się tzw. case study, tylko wówczas jeśli wyrazisz na to zgodę - a i tak jesteś wówczas anonimowy. Pamiętaj, że psychoterapeuta w Gryfinie nie może Tobą manipulować ani narzucać Ci swojego systemu wartości. Nieetycznym jest także nawiązywanie osobistych stosunków z pacjentem, choć czasem się zdarza, że w trakcie terapii to pacjent w wyniku powstałej więzi projektuje na terapeucie miłosne uczucia. Psycholog w Gryfinie musi podejść do Ciebie ze zrozumieniem oraz empatią, staje się zupełnie bezstronnym partnerem w konwersacji. Nie może nikomu udzielać danych o tym, że jest Twoim terapeutą - jesteś pod całkowitą ochroną. W trakcie terapii psychologicznej w Gryfinie musisz czuć się w pełni komfortowo i bezpiecznie, zatem jeśli natrafisz na osobę, jaka nie odpowiada Ci pod pewnymi względami i masz słuszne podejrzenia, że nie będzie dla Ciebie właściwym partnerem do rozmowy - zmień terapeutę. Również on ma prawo odmówić leczenia - jest to związane czasami z tzw. konfliktem interesów. Wtedy gabinet psychoterapii w Gryfinie powinien zaproponować Ci innego specjalistę.
Szacunkowe koszty psychoterapii w Gryfinie
Oblicza się, że koszty indywidualnej psychoterapii w Gryfinie trwającej pół roku oraz odbywającej się ok. raz w tygodniu, to 3-4 tys. zł. Jednak są to stawki uśrednione - nigdy nie wiemy ile konkretnie będzie trwała nasza terapia. Istotne jest również to, gdzie decydujemy się na leczenie - sesje w ogromnych miastach potrafią być droższe niż w mniejszych miejscowościach. Również nasza specyficzna przypadłość warunkuje wiele rzeczy - jak chociażby ilość sesji w tygodniu, ewentualne wykupywane medykamenty etc. Da się również wybrać się na spotkania z psychologiem w Gryfinie , które są refundowane przez NFZ, jednak wtedy należy się liczyć z czekaniem w kolejkach, czasem bardzo długich. Jednak jeżeli potrzebujemy doraźnej pomocy - nawet rozmowa telefoniczna może być na wagę złota. Wówczas najlepiej zadzwonić na jedną z całodobowych, nieodpłatnych linii takich jak, na przykład: Kryzysowy Telefon Zaufania (116 123), Niebieska Linia (800 120 002), czy lokalne pogotowie psychiatryczne. Nie czekaj, aż będzie za późno - chociażby krótka rozmowa, może czasami odwieźć nas od pochopnych działań.
Specyfika pracy konkretnych psychologów w Gryfinie
W związku z tym, że wyróżniamy różne typy psychoterapii w Gryfinie , praca konkretnych fachowców ma inną charakterystykę. Psycholog prowadzący terapię dla par staje się w pewnym sensie mediatorem – nie odziera żadnej ze stron, posługuje się tylko faktami, z jakimi podzielili się pacjenci. Nawet jeśli zawiniła jedna ze stron – nie atakuje jej, tylko stara się zbudować zdrowy dialog między partnerami. Nie zawsze jednak jest to możliwe, czasami tego typu psychoterapie w Gryfinie kończą się zerwaniem relacji. Jednak nawet w takich przypadkach, terapia pozwala na szybszą regenerację emocjonalną i łatwiejszy start w nowe relacje. Z kolei psycholog dziecięcy w Gryfinie jest niejako psychologiem rodziny. Jego praca opiera się na dojściu do sedna problemu, a w związku z tym, że dzieci zasadniczo najwięcej czasu spędzają w domu oraz w szkole – brana pod lupę jest sytuacja w rodzinie. Nie stanowi to ataku, nie ma to na celu wytykanie błędów wychowawczych, a jedynie pokazanie dziecku i rodzicom mechanizmów, które rządzą młodym człowiekiem oraz tego, jak zapewnić mu maksymalnie prawidłowy rozwój, pomóc w nauce, czy budowaniu w przyszłości zdrowych relacji. Pierwsza wizyta to zazwyczaj diagnoza – wart również zaznaczyć, że najczęściej rodzic nie uczestniczy w takich sesjach. Psycholog dziecięcy w Gryfinie jest jednak wykwalifikowaną osobą, a spotkania są na ogół nagrywane, więc rodzic może spokojnie przekazać mu swojego podopiecznego.
Specyfika nurtów psychoterapii w Gryfinie
Można wyróżnić naprawdę wiele nurtów terapeutycznych - jeżeli decydujemy się na diagnostyczną wizytę u psychologa w Gryfinie , z pewnością udzieli on nam precyzyjnych danych na temat danych rodzajów. Jednak do najbardziej podstawowych rodzajów terapii psychologicznej w Gryfinie zaliczamy strategię poznawczo-behawioralną, psychoanalityczną, humanistyczną oraz psychodynamiczną. Każdy z rodzajów jest inny, trwa odmienną ilość czasu, zasadza się na nieco innych teoriach oraz zasadach. Poznawczo-behawioralny (CBT) skupia się na korekcji zachowań. Warstwa teoretyczna głosi, że poszczególne powtarzające się sytuacje wywołują u nas specyficzne reakcje - warunkują nas w pewien sposób. Czyli terapia np. zachowań agresywnych, będzie wykorzystywała narzędzia behawioralne do nauczenia nas zdrowszych, nieniszczących reakcji. Zazwyczaj sesje psychoterapeutów w Gryfinie , pracujących w tym nurcie trwają do 160 godzin. Psychoanaliza z drugiej strony trwa latami - na podstawie zaufania zbudowanego w trakcie rozmów z psychologiem w Gryfinie , bada on nasze wspomnienia, przemyślenia etc. - na ich podstawie pomaga nam się mierzyć z nieświadomymi elementami naszej psychiki, które nam ciążą na co dzień. Ta terapia używana jest jeżeli mierzymy się np. z powracającymi lękami, traumami etc. Metoda humanistyczna polega na uświadomieniu nam, że jako ludzie posiadamy wielką wartość, dzięki tej teorii stajemy się lepsi w nazywaniu celów, a także osiąganiu ich. Z kolei terapia psychodynamiczna skupia się wokół zależności psychofizycznych oraz badaniu nieuświadomionego. Ona również trwa długo, jednak dużo bardziej angażuje pacjenta niż np. psychoanaliza.
Zadania psychoterapeuty w Gryfinie
Czym odznacza się praca psychologa w Gryfinie ? Nie jest to lekarz w konwencjonalnym tego słowa znaczeniu - najczęściej ma on tylko dyplom ukończenia szkoły wyższej na tym kierunku - i to bez wykształcenia z zakresu medycyny. Jest to dopuszczalne z tego względu, że psycholog w Gryfinie funkcjonuje przede wszystkim jako humanista, tylko w określonych przypadkach może nas skierować do psychiatry po odpowiednie leki. Jednak to psychoterapeuta w Gryfinie prowadzi naszą terapię - w jaki sposób wygląda jego podejście do pacjenta? Prowadzi on z nami wielogodzinne rozmowy, trwające jednorazowo do 90 minut. W tym czasie psychoterapeuta w Gryfinie stara się zbudować wspólne zaufanie i zachęcić do zwierzeń, często na niezwykle ciężkie tematy. Twój problem jest diagnozowany, razem staracie się wybadać źródło niezdrowych zachowań, stanów, czy reakcji. Dzięki dobraniu odpowiedniego nurtu terapeutycznego, dany specjalista będzie mógł dopasować do Twojego przypadku najbardziej pomocne narzędzia. Jednak tylko jeśli będziesz współpracować w czasie psychoterapii w Gryfinie wasze spotkania będą miały sens. Praca terapeuty jest niezwykle ważna, również jego zdolności interpersonalne grają istotną funkcję - jednak bez podjęcia zaangażowania z Twojej strony, całość będzie kompletną stratą czasu. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób wyszukać psychologa w Gryfinie ? Czytaj dalej!