Ile kosztuje terapia psychologiczna?
Trudno jest określić ostateczny koszt terapii psychologicznej, ponieważ wszystko zależy od tego, ile sesji musimy odbyć, by uzyskać zadowalające efekty – a tego nie da się ocenić z precyzją do jednej cyfry po przecinku. Wszystko zależy od naszej współpracy, doświadczenia i umiejętności terapeuty oraz głębokości naszych problemów, czy obranej terapii. Co więcej, ceny różnią się w zależności od tego, czy szukamy specjalisty w dużym mieście, czy na obrzeżach Polski. Także rodzaj terapii ma znaczenie – terapia grupowa (ok. 70-100 zł) czy rodzinna jest niejednokrotnie tańsza od indywidualnej. Jednak przyjmuje się, że średnia wizyta u psychologa to koszt ok. 150-200 zł. Z kolei wizyta u psychologa dziecięcego to koszt 140-170 zł. Jednak dużo też zależy od tego, czy umawiamy się do słynnej w całym mieście poradni psychologicznej, czy do osoby, która raczej przyjmuje w swoim mieszkaniu. Warto także zorientować się, czy w naszym mieście nie ma dużego obłożenia u psychologów refundowanych przez NFZ, a jeżeli potrzebujemy pomocy natychmiast – warto zadzwonić na Kryzysowy Telefon Zaufania, który jest czynny całą dobę (numer to 116-123) – tam możemy uzyskać doraźne wsparcie, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w jakimkolwiek kryzysie.
Psychoterapia a psychologia
Czym się różni psycholog od psychoterapeuty? Bardzo ważnym jest, aby zwrócić się do odpowiedniej osoby, zwłaszcza jeśli potrzebujemy szybkiego i doraźnego wsparcia. Psycholog jest to osoba, która posiada dyplom uczelni wyższej z psychologii. Zazwyczaj mówi się, że idziemy na wizytę właśnie do psychologa, jednak najczęściej jest to pewien błąd i niedoprecyzowanie. Psycholog zajmuje się doraźną i krótkotrwałą pomocą pacjentom, nie ma wykształcenia medycznego, nie może przepisywać leków, jak psychiatra. Jest to osoba działająca najczęściej w diagnostyce, czy innych strefach bardziej „użytkowych” – wyróżniamy np. psychologów sądowych, czy diagnostów. Nie ma on uprawnień do prowadzenia psychoterapii. Często wizytę u takiej osoby traktuje się profilaktycznie lub jako ważny element przed rozpoczęciem właściwej terapii. Z kolei psychoterapeuta jest osobą wykształconą w kierunku prowadzenia długotrwałej i skutecznej terapii. To właśnie psychoterapeuta będzie nam towarzyszył we właściwej części leczenia, on będzie nas prowadził i zdecyduje o przybraniu konkretnej strategii terapeutycznej. Posiada on wykształcenie psychologiczne, ale jego głównym atutem jest wieloletnie doświadczenie i specjalizacja w konkretnym nurcie terapeutycznym. Jednak on również nie może przepisywać nam leków – może nas co najwyżej skierować do lekarza psychiatry z receptą.
Kiedy potrzebujemy pomocy psychologa?
W jakich momentach potrzebujemy wsparcia psychologa? Kiedy jest ten moment, w którym należy się udać na psychoterapię? Czasami czujemy się zwyczajnie zagubieni – nie jesteśmy pewni, czy nasze problemy są już wystarczającym powodem do wybrania się do gabinetu specjalisty. Na samym początku warto podkreślić: nasze problemy wewnętrzne i zewnętrzne są niezwykle indywidualne, tak samo, jak nasz stopień wrażliwości. Nie możemy lekceważyć naszego zdrowia psychicznego, zwłaszcza w świecie, w którym rośnie świadomość dotycząca psychologów i psychoterapeutów. Jeśli się wahasz lub zwyczajnie czujesz, że potrzebna Ci jest pomoc z zewnątrz – nie warto zwlekać. Narastające problemy potrafią wpłynąć na nas naprawdę bardzo negatywnie i potrafią pogłębić nasze złe samopoczucie bądź zaburzenia. Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji, warto zapoznać się z przykładowymi powodami, dla których pacjenci decydują się na psychoterapię: problemy z uzależnieniami i nałogami, zaburzenia lękowe, odżywiania, zaburzenia o charakterze afektywnym dwubiegunowym, nerwice natręctw, fobie, przewlekły stres, zespół stresu pourazowego (PTSD), depresja, bezsenność etc. Często decydujemy się na skorzystanie z pomocy psychoterapeuty w momentach trudnych, życiowych zakrętach – takich jak, chociażby choroba, rozwód, rozstanie, osobiste tragedie, czy wewnętrzne trudności, które przeszkadzają nam np. w tworzeniu trwałych i zdrowych relacji międzyludzkich. Zachęcamy do dalszej lektury, w której podsumujemy działalność psychologów i psychoterapeutów, a także wskażemy prosty sposób na znalezienie odpowiedniego specjalisty.
Jak wygląda terapia psychologiczna?
W zależności od tego, do jakiego gabinetu psychoterapii się udamy i na jaką psychoterapię zostaniemy skierowani – tak będzie wyglądało nasze leczenie. Zdarza się, że nie będziemy uczestnikami indywidualnej terapii tzw. jeden na jeden, a terapii małżeńskiej, czy rodzinnej. Wszystko może się okazać w toku rozmów z psychoterapeutą, który na czas terapii staje się bardzo bliską dla pacjenta osobą. Ważne jest wytworzenie więzi z taką osobą, ponieważ wówczas szybciej będziemy w stanie się otworzyć na takich spotkaniach. Warto podkreślić, że połowa pracy na terapii – to Twoja zasługa. Jeśli nie będziemy współpracować z prowadzącym leczenie, nasza terapia nie przyniesie pożądanych skutków. Zdarza się oczywiście, że dana osoba nie odpowiada nam z różnych przyczyn – i nie jesteśmy w stanie z nią pracować. Wówczas, aby nie tracić czasu ani pieniędzy – dobrze jest jak najszybciej zmienić terapeutę i rozpocząć pracę z kimś innym. Jednak terapeuci zmieniani zbyt często również nie będą skuteczni – wówczas problem może leżeć np. w naszej wewnętrznej trudności w budowaniu relacji opartych na zaufaniu. Jak już wcześniej zostało wspomniane – terapie potrafią trwać od pół roku do nawet kilku lat. Przez ten okres koniecznym jest, aby wypracować rozwiązania, usprawnić działanie mechanizmów obronnych i niwelować nasze dolegliwości, w zasadzie za pomocą rozmów. Będą one skuteczne w pełni, jeśli i poza gabinetem psychoterapii będziemy myśleć o naszych problemach i starać się je przepracować.
Jak najszybciej znaleźć najlepsze gabinety psychologiczne?
Jeżeli nie zostaliśmy dotknięci nagłych kryzysem psychicznym i zależy nam na znalezieniu odpowiedniej poradni psychologicznej – warto szukać specjalistów za pomocą Medibooking.pl. Jest to innowacyjna wyszukiwarka, która umożliwia szybkie wyszukiwanie lekarzy specjalistów w okolicy. Jedyne, co musisz zrobić, to uzupełnić formularz z kryteriami dotyczącymi interesującej Cię lokalizacji, czy konkretnej specjalizacji medycznej. Dzięki naszym zasięgom, w kilka chwil otrzymasz obszerne wyniki wyszukiwania. Możesz dowolnie wybierać spośród wyświetlonych specjalistów, czytać opinie na ich temat, a także porównywać ich pod względem cenowym. A jeśli już zadecydujesz, o tym, do którego psychoterapeuty chcesz się udać – możesz zarezerwować sobie u niego wizytę za pośrednictwem Medibooking.pl! W ten sposób oszczędzisz mnóstwo czasu i będziesz mógł wybrać najbardziej odpowiadający Ci termin. Zdrowie psychiczne nie może czekać – skorzystaj z naszych usług i umów się do specjalisty już dziś!
Jakie rodzaje terapii stosuje psychoterapeuta?
Wyróżniamy naprawdę setki przeróżnych metod terapeutycznych. Można je podzielić ze względu na przynależność do szkoły terapeutycznej i sposób przeprowadzania. Do drugiej kategorii możemy zaliczyć terapię indywidualną, grupową, dla par, czy rodzinną. Można także wyróżnić zawód psychologa dziecięcego oraz prowadzącego terapię dorosłych. Z kolei do podstawowych rodzajów terapii psychologicznych możemy zaliczyć: terapię behawioralną, poznawczo-behawioralną, poznawczą, psychodynamiczną, psychoanalityczną oraz humanistyczną. Podczas wstępnej konsultacji diagnostycznej psycholog powinien doradzić pacjentowi odpowiedni rodzaj terapii, jednak warto wcześniej wiedzieć nieco więcej o poszczególnych terapiach psychologicznych. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z charakterystyką danych sposobów prowadzenia terapii, także po to, aby zdecydować, która strategia będzie nam odpowiadała najbardziej. Część z nich jest dedykowana dla krótszej terapii, podczas gdy np. psychoanaliza może trwać latami – także to warto wziąć pod uwagę.