Trener personalny online – czy istnieje taka możliwość?
Najpopularniejszym sposobem współpracy z trenerem są spotkania na żywo, jednakże istnieje możliwość, aby trening personalny przeprowadzać online. Spotkanie online odbywa się za pomocą sprzętu elektronicznego i odpowiednich programów, takich jak chociażby Skype, Zoom czy Messenger. Trener personalny online powinien posiadać profesjonalny sprzęt audio-wideo, aby przeprowadzić trening w najwyższej jakości. My z kolei musimy posiadać jedynie kawałek wolnej przestrzeni i telefon lub laptop, ewentualnie własny sprzęt treningowy. Współpraca z trenerem przez Internet nie różni się zbytnio od pracy twarzą w twarz, jednakże wspólny trening wydaje się bardziej wydajny. Trener personalny online może ustalić także indywidualny plan dietetyczny czy zapewnić treningi online w parze.
Jak wygląda plan treningowy dla początkujących?
Trening personalny powinien rozpocząć się od rozpoznania przypadku podopiecznego i wyznaczenia celów, które dana osoba chce osiągnąć. Plan treningowy w dużej mierze składa się z treningów indywidualnych, jednakże praca trenera osobistego to wsparcie w wielu aspektach życia. Trener personalny, układając plan treningowy dla początkujących, obejmuje budowanie świadomości ruchowej własnego ciała i uczy jak odczytywać sygnały dawane przez organizm. Poza tym praca z trenerem personalnym obejmuje też wsparcie i kontakt poza godziną treningów, a to oznacza wyznaczanie np. dodatkowych aktywności fizycznych. Trener osobisty także uczy jak zrobić świadome zakupy i pomaga w organizacji dnia z punktu widzenia prozdrowotnego. Tłumaczy nam również jak organizować posiłki. Rozpoczęcie pracy z trenerem profesjonalnym powinno rozpocząć się od wstępnej konsultacji przed rozpoczęciem treningu. W wielu przypadkach takie spotkanie jest bezpłatne. Należy na nim przeprowadzić wywiad medyczny, ustalić cele treningowe, pomiary i wybrać elementy treningu właściwego. To od klienta zależy, czy chce kontynuować współpracę z daną osobą i czy uważa, że jego metody pracy są odpowiednie. Na pierwszym treningu personalnym zazwyczaj poznajemy metody pracy trenera oraz własne możliwości. Standardowa jednostka treningowa na początek to 30 do 40 minut. Zbiegiem czasu może się wydłużyć do 60 minut.
Nowe możliwości rozwoju osobistego – trening personalny
Wraz ze zwiększeniem zainteresowania ludzi na temat zdrowia i własnej sylwetki, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy, jaką oferuje trener osobisty. Wzrasta świadomość na temat własnego zdrowia; diety, która na nie wpływa, a także aktywności fizycznej. Wiele osób chciałoby odżywiać według konkretnego planu, przestrzegać diety, a także dbać o kondycję, a co za tym idzie – zagwarantować sobie lepsze samopoczucie. Jednak nie zawsze wiadomo, jak się do tego zabrać. By właśnie pomóc takim osobom, które chcą zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę, powstał zawód, jakim jest trener personalny, który nie tylko układa plan treningowy, ale także dba o jego motywację i w wielu przypadkach także o dietę swojego podopiecznego.
Ile kosztują usługi trenera personalnego?
Trening personalny zazwyczaj kojarzy się z usługą luksusową, która jest zarezerwowana tylko dla najbogatszych. Nie jest to jednak prawda, gdyż trenowanie według planu treningowego jest coraz bardziej popularne, a prawie każdy klub fitness oferuje takie usługi. Przez to ustalenie treningu personalnego dla początkujących jest coraz tańsze. Średnia cena treningu personalnego w Polsce to zazwyczaj 85 zł, a zależy ona od wielu czynników. Doświadczeni trenerzy mają większe stawki, jednak wysoka cena nie gwarantuje wysokiej jakości usług. Cenę treningu personalnego można obniżyć poprzez wykupienie pakietu treningowego – cena za pakiet treningów jest niższa niż w przypadku kupowania pojedynczych treningów. Warto skorzystać też z treningu w grupie, ćwiczenia w parze lub małej grupie potrafią znacznie obniżyć kwotę do zapłacenia.
Kim powinien być trener personalny?
Trener personalny to osoba o wielu talentach. Zazwyczaj kojarzy się nam z osobą o pięknej sylwetce, która układa plan treningowy na siłownię dla swojego podopiecznego. Jednakże ten zawód łączy wiele profesji. Oprócz wiedzy na temat treningów i układania diety, trener personalny powinien wykazywać się charyzmą, zdolnością do motywowania, a także siłą przebicia, aby zmienić styl życia swojego podopiecznego na lepszy. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, trener personalny jest trenerem, dietetykiem, motywatorem, ale także menedżerem, który wskaże drogę do sukcesu. Zawód trenera personalnego nie jest jednak regulowany od 2013, dlatego należy sprawdzać czy taka osoba posiada kierunkowe wykształcenie, kompetencje, by ułożyć podopiecznemu prawidłowy plan treningowy. Nie jest ważne jednak, czy dany trener skończył studia. Może kształcić się samodzielnie i być świetny w swojej pracy oraz mieć bardzo dobry kontakt z podopiecznym.
Trener osobisty – jak wygląda jego praca?
Praca z trenerem personalnym niesie wiele korzyści dla podopiecznego. Do obowiązków trenera nie tylko należy, by ułożyć plany treningowe. Siłownia z pewnością będzie jednym z punktów spotkań między trenerem, a podopiecznym, jednakże do obowiązków trenera należy także w wielu przypadkach ułożenie diety. Plan treningowy dla początkujących należy ułożyć po konsultacji treningowej. Konsultacje dietetyczne również są częścią pracy trenera. Nauka techniki ćwiczeń i wspólne trenowanie to zazwyczaj typowy pakiet usługi zamawianej u trenera personalnego. Oprócz tego, psychologicznie – trener personalny, dzięki odpowiedniemu działaniu, potrafi wpływać na nasze samopoczucie. Taki terapeutyczny aspekt staje się zazwyczaj dla klienta najważniejszy.