Pola, na których działa psycholog w Zamościu
Istnieje niezwykle dużo dziedzin, w których sprawdzają się terapeuci. W zależności od swojej specjalności działają oni w odmienny sposób, dlatego warto wiedzieć, jak elastyczny musi być ten specjalista. Przykładem może być terapeuta prowadzący psychoterapię w Zamościu dla par, czy małżeństw. Podczas sesji wchodzi on w rolę mediatora - bezstronnego słuchacza, który moderuje dialog między partnerami. W ten sposób (nie oceniając nikogo) stwarza szansa bezpiecznej rozmowy, w której każda ze stron otrzyma szansę na wypowiedzenie swoich potrzeb, czy pretensji. Takie sesje psychoterapeutyczne w Zamościu nie zawsze kończą się sukcesem i powrotem partnerów do relacji - jednak nawet w takim wypadku, po terapii jest im prościej wejść w kolejny etap relacji. Z kolei psycholog dziecięcy w Zamościu musi się dopasować do swojego pacjenta. Żeby lepiej trafić do dziecka posługuje się językiem zabawy, rysunku etc. Dzięki temu może uzyskać od pacjenta zaufanie oraz szczere odpowiedzi. Czasami psycholog dziecięcy w Zamościu musi ingerować w sprawy rodzinne, jednak nie wykonuje tego po to, by krytykować rodziców - warto wówczas zachować otwarty umysł.
Specyfika pracy psychoterapeuty w Zamościu
Psychoterapeuta w Zamościu nie jest tożsamy z psychologiem w Zamościu, a także trudno jest go porównywać do tradycyjnego lekarza. Na ogół nie ma on wykształcenia medycznego - jedynie dyplom studiów psychologicznych oraz ukończone konkretne kursy. W zasadzie nie leczy nas w zwykłym tego słowa znaczeniu - prowadzi za to psychoterapię w Zamościu. Jest to zazwyczaj długi cykl rozmów z pacjentem, podczas których dowiaduje się on wszystkiego o jego problemach i trudnościach psychicznych. Identyfikuje problem, niepożądane zachowanie, czy wspomnienia, wydarzenia które mają na pacjenta negatywny wpływ - i pomaga mu w zrozumieniu swojej sytuacji. Psychoterapeuta w Zamościu przez około 1-1,5 h uczy nas słuchać siebie, a również wykształcać pracujące mechanizmy obronne. Będzie poruszał trudne tematy, jednak nie po to, żeby nas zdenerwować, tylko po to, by zbadać naszą reakcję, sposób mówienia o traumie lub też sposób milczenia o niej. W zasadzie psychoterapia w Zamościu jest przestrzenią, w której bardzo się odsłaniamy i wystawiamy terapeucie na pokaz. Nasze problemy stają się wspólnym tematem, od którego psycholog w Zamościu wychodzi w stronę nauki radzenia sobie z trudnościami lub zmiany myślenia o sobie w danej kategorii. Głównie terapeuta oraz psycholog w Zamościu musi zapewnić nam korzystne środowisko do otwarcia się - musimy mu w pewnym stopniu zaufać. Miej na uwadze, że jednak - bez podjęcia zaangażowania z Twojej strony - cała terapia staje się stratą czasu!
Charakterystyka nurtów psychoterapii w Zamościu
Istnieje bardzo wiele nurtów terapii psychologicznej w Zamościu - z pewnością podczas diagnozowania psycholog w Zamościu dopasuje do nas odpowiedni rodzaj. Jednak czasami to my sami decydujemy się na konkretny nurt albo wybieramy konkretny gabinet, który specjalizuje się w określonym rodzaju leczenia. Z tego powodu warto poznać podstawowe cechy terapii - choć zdecydowanie lepiej zrobić na ich temat dogłębny research, po to, by nie marnować niepotrzebnie czasu. Zatem 4 zasadnicze nurty używane przez psychoterapeutów w Zamościu to: nurt poznawczo-behawioralny, psychoanalityczny, pscyhodynamiczny i humanistyczny. Pierwszy z nich - w skrócie CBT - opiera się na teorii behawioralnej, która zakłada, że każda powtarzająca się sytuacja warunkuje u nas konkretną reakcję. Zatem dzięki tej terapii w relatywnie krótkim czasie (do 160 h) nauczymy się zdrowiej reagować np. na wydarzenia stresowe. Jest to terapia skierowana raczej dla osób potrzebujących natychmiastowej pomocy. Z kolei psychoanaliza to strategia leczenia, która potrafi trwać latami. Wykwalifikowany psycholog w Zamościu, psychoanalityk buduje więź z pacjentem i bada całościowo jego życie i nieuświadomiony wpływ danych wydarzeń na nasze reakcje i zachowania. Najczęściej wybiera się ją w przypadku nawracających lęków i trudnościach w przezwyciężeniu nieuświadomionego, które np. utrudnia budowanie zdrowych relacji. Także długotrwałą strategią terapeutyczną jest psychodynamizm. Zasadza się on na wpływie psychiki na stan fizyczny ciała oraz pomaga w przeskoczeniu nieuświadomionych emocji bądź wydarzeń, które oddziałują na nas obecnie. Dynamiczną stroną tej terapii jest stawianie wyzwań oraz zadań przed pacjentem. Z kolei terapie humanistyczne stawiają na dowartościowanie człowieka - uświadamiają nam nasze prawdziwe potrzeby i cele - dzięki takiej terapii można uwolnić nasz potencjał i podbudować poczucie własnej wartości.
Ile w przybliżeniu płaci się z psychoterapię w Zamościu?
Niełatwo jest ze stuprocentową pewnością stwierdzić, ile zapłacimy za całą psychoterapię w Zamościu, ponieważ całościowy koszty zależy od bardzo wielu czynników. Nie za każdym razem nasza dolegliwość wymaga wieloletnich terapii, czasami niezbędne jest podjęcie terapii farmakologicznej, a do tego da się dodać zróżnicowane ceny w dużych i mniejszych miejscowościach. Także różne formy terapii są odmiennie wyceniane - terapia grupowa jest dużo tańsza niż prywatna, czy małżeńska. Przyjmuje się, że najkrótszym okresem prowadzenia sesji z psychologiem w Zamościu jest około pół roku albo parę miesięcy. Zatem zakładając, że korzystamy z terapii indywidualnej, mającej miejsce raz w tygodniu przez pół roku, w średniej wielkości miejscowości - koszty leczenia to około 3 tys. zł. Szacuje się, że sesja prywatna to 150-200 zł. Da się również zgłosić się do poradni, które są dofinansowywane przez NFZ - wówczas nie płacimy za leczenie, jednak musimy się liczyć z wydłużonym czasem oczekiwania na wizytę. Zatem w momencie, kiedy dopadł nas gwałtowny kryzys - zdecydowanie warto zadzwonić na jedną z darmowych całodobowych linii ratunkowych (Niebieska Linia - 800 120 002, Kryzysowy Telefon Zaufania - 116 123, czy okoliczna linia pogotowia psychiatrycznego lub numer alarmowy).
Kodeks etyczny psychoterapeuty w Zamościu
Dzięki powstaniu Kodeksu Etycznego pracy psychiatry i psychoterapeuty, a również Kodeksu Psychologa - nie musisz się obawiać, tego że Twoje spotkania staną się przedmiotem rozmów osób niepożądanych. Każdy szanujący się psycholog w Zamościu oraz psychoterapeuta w Zamościu będzie przestrzegał tajemnicy lekarskiej. Treść Twojej terapii może stać się tzw. case study, tylko wtedy jeśli wyrazisz na to zgodę - a i tak jesteś wtedy anonimowy. Pamiętaj, że psychoterapeuta w Zamościu nie może Tobą manipulować ani narzucać Ci swojego systemu wartości. Niemoralnym jest także nawiązywanie osobistych stosunków z pacjentem, choć nierzadko się zdarza, że podczas terapii to pacjent w wyniku powstałej więzi projektuje na terapeucie pozytywne uczucia. Psycholog w Zamościu musi podejść do Ciebie ze zrozumieniem i empatią, staje się kompletnie bezstronnym partnerem w rozmowie. Nie może nikomu udzielać informacji o tym, że jest Twoim terapeutą - jesteś pod zupełną ochroną. Podczas terapii psychologicznej w Zamościu powinieneś czuć się w pełni komfortowo oraz bezpiecznie, zatem jeśli trafisz na osobę, która nie odpowiada Ci pod pewnymi względami oraz masz słuszne podejrzenia, że nie będzie dla Ciebie odpowiednim partnerem do rozmowy - zmień terapeutę. Także on ma prawo odmówić leczenia - jest to powiązane czasami z tzw. konfliktem interesów. Wówczas gabinet psychoterapii w Zamościu powinien zaproponować Ci innego specjalistę.