Rozmaite sposoby działania psychologów w Słupsku
Istnieje niezwykle wiele rodzajów terapii, a także typów jej prowadzenia. W związku z tym, warto mieć świadomość, że rozmaite specjalizacje psychologiczne wymagają odmiennych strategii w psychoterapii w Słupsku. Zatem np. psycholog dziecięcy w Słupsku zajmujący się osobami od 3 do 16 roku życia, podejmuje strategie badacza środowiskowego. W związku z tym, że młode osoby najczęściej przebywają przede wszystkim w środowisku rodzinnym i szkolnym - to one są badane w perspektywie wpływu na zdrowie psychiczne dziecka. Niekiedy zdarza się, że rodzice odczytują wyniki psychologa dziecięcego w Słupsku jako ataki, jednak tak nie jest - czasami faktycznie wina może być po stronie rodziny, jednak ekspert pragnie tylko jak najlepiej dla dziecka. Odmiennym przykładem na specyficzne działanie terapeuty, może być case psychoterapii w Słupsku dedykowanej dla osób w związkach, par, czy małżeństw. W takich momentach, psycholog staje się mediatorem, który pomaga we wzajemnym zrozumieniu się osobom w związku. Nie oskarża, nie ocenia - ale pomaga zbudować miejsce dialogu. Część związków nie przeżywa tej próby - jednak cały czas umiejętności nabyte na terapii są cenne dla osób, które muszą teraz poradzić sobie w dalszych etapach życia.
Jak pomaga psychoterapeuta w Słupsku?
Profesja psychologa w Słupsku nie jest podobna do pracy pozostałych specjalistów medycznych. Co więcej, najczęściej się zdarza, że psycholog w Słupsku nie ma wykształcenia medycznego – w związku z czym, nie może przepisywać nam leków, a jedynie udać do psychiatry. Jeśli chce prowadzić psychoterapię w Słupsku – musi mieć certyfikaty określonych kursów, a także długoletnie doświadczenie. W ten sposób będzie mógł uczestniczyć w sesjach z pacjentem. Jak zatem wygląda taka pomoc? Na spotkaniach z psychoterapeutą w Słupsku, trwających 1-1,5 h, prowadzone będą konwersacje z pacjentem, mające na celu rozpoznanie trudności kwestii psychicznej, jaka go dręczy. Mogą to być najróżniejsze przypadłości – od napadów lękowych, po stany depresyjne. Dzięki rozpoznaniu i nazwaniu problemu psychoterapeuta w Słupsku będzie w stanie za pomocą narzędzi pochodzących z różnych nurtów terapeutycznych, pomóc nam zbudować funkcjonujące mechanizmy obronne, przepracować doświadczoną traumę, rozbić schematy, które przeszkadzają nam w budowaniu relacji etc. Jednak najistotniejsza jest praca samego pacjenta – bez właściwego zaangażowania i współpracy z naszej strony, żadna sesja z psychologiem w Słupsku nie ma większego sensu. Terapia jest w zasadzie bardzo długą konwersacją, dzięki której uświadamiamy sobie, że moc w przezwyciężeniu problemów w pewnym sensie tkwi w nas cały cas, a terapeuta pomaga nam ją wydobyć.
Co może, a czego nie powinien psychoterapeuta w Słupsku?
Każdego psychologa w Słupsku i terapeutę, czy psychiatrę obejmuje tzw. Kodeks Etyczny oraz Kodeks Psychologa. Określa on w sposób prawny to, w jaki sposób specjaliści powinni podchodzić do pacjenta oraz wykonywanej profesji. Zatem głównym obowiązkiem psychoterapeuty w Słupsku jest zadbanie o dobro pacjenta. Nie może on zostać manipulowany, jego parametry są chronione – a jeśli są wykorzystywane do celów naukowych, pacjent musi udzielić zgody, choć i tak publikowanie potencjalnych wyników terapii będzie anonimowe. Nieetycznym jest, żeby psychoterapeuta w Słupsku nawiązywał kontakty seksualne, czy indywidualne z pacjentem. Stosuje się go ścisła tajemnica zawodowa – więc nie musisz się martwić o to, że lekarz powie komuś, że uczęszczasz do niego na terapię psychologiczną w Słupsku. Także poglądy lekarza schodzą na dalszy plan – ma on podchodzić do pacjenta empatycznie, bez względu na własne poglądy. Nie ma prawa narzucać swojego systemu wartości pacjentowi. Jednak psycholog w Słupsku ma prawo do odmowy leczenia poszczególnego przypadku, jeśli czuje, że nie da rady danemu pacjentowi pomóc bądź występuje tzw. konflikt interesów. Pamiętaj, że w gabinecie psychoterapii w Słupsku musisz się czuć przede wszystkim bezpiecznie – jeśli nie zawiąże się nić skontaktowania i wzajemnego zaufania – terapia będzie bardzo nieskuteczna.
Cechy nurtów psychoterapii w Słupsku
Można wyróżnić naprawdę dużo nurtów terapeutycznych - jeżeli decydujemy się na diagnostyczną wizytę u psychologa w Słupsku, z pewnością udzieli on nam precyzyjnych danych na temat poszczególnych rodzajów. Jednak do najbardziej podstawowych typów terapii psychologicznej w Słupsku zaliczamy technikę poznawczo-behawioralną, psychoanalityczną, humanistyczną oraz psychodynamiczną. Każdy z typów jest inny, trwa odmienną ilość czasu, opiera się na nieco innych teoriach oraz zasadach. Poznawczo-behawioralny (CBT) koncentruje się na korekcji zachowań. Warstwa teoretyczna głosi, że poszczególne powtarzające się sytuacje wywołują u nas wyuczone reakcje - warunkują nas w pewny sposób. Czyli terapia np. zachowań agresywnych, będzie wykorzystywała metody behawioralne do nauczenia nas zdrowszych, nieniszczących reakcji. Zazwyczaj sesje psychoterapeutów w Słupsku, działających w tym nurcie trwają do 160 godzin. Psychoanaliza z kolei trwa latami - na podstawie zaufania zbudowanego podczas rozmów z psychologiem w Słupsku, bada on nasze doświadczenia, przemyślenia etc. - na ich podstawie pomaga nam się mierzyć z nieświadomymi elementami naszej psychiki, które nam ciążą na co dzień. Ta terapia stosowana jest jeżeli mierzymy się np. z powracającymi lękami, traumami etc. Terapia humanistyczna polega na uświadomieniu nam, że jako ludzie posiadamy niezwykłą wartość, dzięki tej teorii stajemy się lepsi w formułowaniu celów, a także osiąganiu ich. Z kolei terapia psychodynamiczna skupia się wokół zależności psychofizycznych i odkrywaniu nieuświadomionego. Ona także trwa długo, jednak dużo bardziej angażuje klienta niż np. psychoanaliza.
Gdzie sprawdzisz optymalnych psychologów w Słupsku?
Jeżeli zależy Ci na czasie oraz pragniesz wyszukać poradnię psychologiczną w Słupsku w jak najszybszym czasie – skorzystaj z Medibooking.pl. To wyszukiwarka, dzięki której sprawdzisz w parę sekund wielu rzetelnych specjalistów. Podaj interesującą Cię lokalizację oraz specjalizację, uzupełnij rubrykę z dodatkowymi czynnikami oraz uzyskaj dostęp do wielu wysoko cenionych psychoterapeutów w Słupsku. Możesz porównywać ich pod kątem cenników, opinii oraz specjalizacji. Jeżeli zainteresuje Cię świadczenie poszczególnego z nich, możesz od razu dokonać rezerwacji na konkretny termin. W ten sposób przyśpieszysz cały proces i uda Ci się uzyskać szybką wsparcie wysokiej jakości. Nie czekaj, skorzystaj z Medibooking.pl już teraz!
Psychoterapeuta w Słupsku prywatnie i na fundusz
Warto zaznaczyć, że regularne korzystanie z usług niepublicznego psychologa w Słupsku jest całkiem kosztowne. W zależności od tego, na którą terapię idziemy oraz jakie jest nasze zaburzenie - tyle razy będziemy musieli udawać się na sesje. Nie da się sprecyzować tego, ile sesji potrzeba na jakie problemy - z tego powodu trudno jest definiować dokładne kwoty. Oblicza się, że średnio za indywidualną sesję trzeba zapłacić od 150 do 200 zł. Takie cotygodniowe sesje, trwające przez pół roku to ok. 3-4 tys. zł. Z drugiej strony możemy udać się na psychoterapię w Słupsku, która będzie dofinansowywana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak wówczas powinniśmy się liczyć z tym, że więcej będziemy czekać na sesję - zwłaszcza w dużych miastach. Także ze względu na zawartość przewijających się pacjentów, jakość naszej współpracy ze ekspertem może być gorszej jakości - jednak nie jest to żelazna zasada, a tylko nieliczne przypadki. Z kolei, jeżeli potrzebujmy bezzwłocznego wsparcia - warto skorzystać z darmowych telefonów całodobowych, takich jak: numery ratunkowe, okoliczne numery pogotowia psychiatrycznego, czy Niebieska Linia (800 120 002) lub Kryzysowy Telefon Zaufania (116 123). Nie warto zwlekać!!!