Prawa pacjenta oraz psychoterapeuty w Kole
Dla pełnego komfortu klienta oraz psychoterapeuty w Kole, został stworzony Kodeks Etyczny oraz Kodeks Psychologa. Są to dokumenty, które ustalają, w jaki sposób ma wyglądać leczenie pacjentów. Zatem nie zapominaj: możesz mówić o wszystkim bez skrępowania (tylko wypadki zamawiania popełnienia przestępstwa bądź popełnienia przestępstw na nieletnich są zgłaszane na policję), psychologa w Kole obowiązuje tajemnica lekarska. Tylko za Twoją zgodą może on udostępnić transkrypcję Twojej terapii, a i wówczas pozostaniesz anonimowy. W gabinecie psychoterapii w Kole nie będziesz oceniany, a psychoterapeuta w Kole nie ma prawa do narzucania Ci swojego systemu wartości ani do dyskryminowania Cię w jakikolwiek sposób. Jednak może on odmówić prowadzenia terapii ze względu na brak wiedzy z jakiejś dziedziny albo konflikt interesów, czy względy osobiste. Czas terapii ma być czasem zrozumienia dla Ciebie oraz twoich trudności, terapeuta musi stworzyć atmosferę do prowadzenia rozmów - zatem musi się odznaczać jakąkolwiek komunikatywnością. W razie osobistych uprzedzeń do konkretnej osoby - zawsze możesz wymienić terapeutę - Twój komfort przede wszystkim!
Pola, na których działa psycholog w Kole
Istnieje bardzo dużo dziedzin, w jakich realizują się terapeuci. W zależności od swojej specjalności funkcjonują oni w odmienny sposób, dlatego warto mieć świadomość, jak elastyczny musi być ten specjalista. Przykładem może być terapeuta przeprowadzający psychoterapię w Kole dla par, czy małżeństw. W trakcie sesji wchodzi on w rolę mediatora - bezstronnego słuchacza, który kieruje rozmową między partnerami. W ten sposób (nie oceniając nikogo) stwarza szansa bezpiecznej rozmowy, w której każda ze stron będzie miała szansę na wypowiedzenie swoich potrzeb, czy pretensji. Takie spotkania psychoterapeutyczne w Kole nie za każdym razem kończą się sukcesem i powrotem partnerów do relacji - jednak nawet w takim wypadku, po terapii jest im łatwiej wejść w kolejny etap relacji. Z kolei psycholog dziecięcy w Kole musi się dopasować do swojego pacjenta. By lepiej dotrzeć do dziecka posługuje się językiem zabawy, rysunku itd. Dzięki temu może zyskać od pacjenta zaufanie oraz szczere odpowiedzi. Czasem psycholog dziecięcy w Kole musi ingerować w kwestie rodzinne, jednak nie wykonuje tego po to, żeby krytykować rodziców - warto wówczas zachować otwarty umysł i okazać zrozumienie, empatię.
Jakie metody wykorzystują psycholodzy w Kole?
Psycholog w Kole zasadniczo będzie korzystał z kilku podstawowych nurtów terapeutycznych, którymi są: nurty poznawczo-behawioralne, psychoanalityczne, psychodynamiczne oraz humanistyczne. Na gruncie tych technik wyrastają następnie przeróżne kompilacje oraz nowe strategie radzenia sobie z chorobami psychicznymi. Terapia psychologiczna w Kole opiera się na nurcie poznawczo-behawioralnym, będzie się charakteryzować szybkością - trwa do 160 godzin. Podczas niej wyuczymy się określonych zachowań, które będą dla nas mniej destrukcyjne oraz odkryjemy mechanizmy, za pośrednictwem których nieświadomie reagujemy na określone wydarzenia. Z kolei psychoanaliza jest terapią prowadzoną przez wiele lat - psycholog w Kole w trakcie wielu sesji, będzie przed nami ujawniał nieświadome mechanizmy, które utrudniały nam funkcjonowanie oraz pomoże zwalczyć np. powracające lęki, czy przeżyte traumy. Psychoterapeuci w Kole korzystający z psychodynamizmu są z kolei skoncentrowani na nieświadome mechanizmy i ich wpływ na sprawność umysłową oraz schorzenia cielesne pacjenta. Co więcej, wyznacza ona cele pacjentowi, co motywuje go do aktywniejszej działalności na sesjach. Nurt humanistyczny zaś, skupia się wokół samopoznania - jest pomocny, kiedy mamy problemy z samooceną oraz precyzyjnym dookreślaniem naszych życiowych celów.
Jak wygląda praca psychoterapeuty w Kole?
Praca psychoterapeuty w Kole to głównie rozmowa z pacjentem. Za jej pomocą terapeuta dociera do Ciebie oraz stara się pokazać Ci narzędzia, które przydadzą Ci się w zwalczaniu Twoich dolegliwości. Musi on zatem zbudować przestrzeń bezpieczeństwa, jaka będzie sprzyjała zwierzeniom. Oczywiście nie musimy wszystkiego mówić psychologowi w Kole, jednak jego zapytania będą raczej bardzo intymne. Miej na uwadze jednak, że chroni Cię tajemnica lekarska. Psychoterapeuta w Kole musi przestrzegać ścisłych przepisów tak, byś Ty czuł się bezpiecznie, a również po to by zachować maksymalną bezstronność podczas terapii. Jednakże bez Twojego wkładu, sesje z psychologiem w Kole nie będą zadowalające. Istotnym jest, żeby nawet po sesji myśleć o rozwiązaniach podpowiadanych przez terapeutę, a również w miarę możliwości stosować się do rad specjalistów. Ani psycholog w Kole ani terapeuta nie przepisze Ci leków - może to zrobić jedynie psychiatra. Zdarza się tak, ponieważ najczęściej takie osoby nie mają wykształcenia medycznego, które nie jest potrzebne do prowadzenia psychoterapii w Kole.
Kwoty za psychoterapię w Kole
Koszt kompletnej psychoterapii w Kole jest bardzo zindywidualizowany - uzależniony od wielu czynników. Od tego czy leczymy się prywatnie czy na "fundusz", od tego jak głęboko osiągają nasze trudności psychiczne, ile sesji będzie potrzebnych, na który nurt terapeutyczny się zdecydujemy i przede wszystkim, czy będziemy efektywnie współpracować z psychologiem w Kole. Również to, czy wybieramy się na terapię do dużego, czy mniejszego ośrodka miejskiego ma znaczenie - w sporych aglomeracjach kwoty za wizytę potrafią być nieznacznie wyższe. Gdybyśmy mieli podsumować koszty półrocznej, cotygodniowej terapii osobistej - wyszłoby nam około 3-4 tys. zł. Jednak pół roku w jednym przypadku, może być niedostateczne w drugim. Warto podkreślić, że usługi terapeutyczne są refundowane przez NFZ - jednak udając się do takiego gabinetu musimy się uzbroić w cierpliwość. Gdy staliśmy się ofiarą nagłego kryzysu, warto zadzwonić pod Kryzysowy Telefon Zaufania (116 123), Niebieską linię (800 120 002) bądź lokalne pogotowie psychiatryczne . Rozmowy są bezpłatne oraz da się dzwonić przez całą dobę - w wybranych przypadkach jest to cenna możliwość.